usuwanie tatuazu

Jak się pozbyć niechcianego tatuażu?

Przed wyborem tatuażu na własnym ciele dość długo się zastanawiamy, znajdujemy najlepszy dla nas wzór i miejsce, na którym chcielibyśmy go umieścić. Zwykle decyzja ta jest przemyślana i zdajemy sobie sprawę, że jest to ingerencja w wygląd naszego ciała na całe życie. Jednak czasem po dłuższym lub krótszym czasie zmieniamy nasze priorytety i chcielibyśmy wcześniej wykonany tatuaż usunąć. Czy jest taka możliwość i w jaki sposób można tego dokonać?

Pomoc lasera

Sposób usunięcia tatuażu zależy przede wszystkim od jego umiejscowienia, wielkości, użytych barwników, a także metody i głębokości ich wprowadzenia pod skórę. Powinniśmy również pamiętać o tym, żeby nie usuwać tatuażu samemu domowymi sposobami, ponieważ może to przynieść bardzo negatywne skutki dla naszej skóry, nie tylko być nieskuteczne, ale także zostawić bardzo nieestetycznie wygladające blizny.

Aby usunąć tatuaż, warto najpierw skonsultować się z lekarzem specjalizującym się w tej dziedzinie, który dokładnie go obejrzy i doradzi nam, co będzie najbardziej skuteczną metodą w naszym przypadku. Obecnie najczęściej stosuje się zabiegi laserowe, które polegają na tym, że wiązka światła laserowego pochłania barwniki zawarte w tatuażu. Aby zabieg był jak najbardziej skuteczny, niezbędne jest dostosowanie rodzaju światła do koloru pigmentów, jakie zostały użyte do jego wykonania. Tatuaże o ciemnych barwach wymagają zastosowania najdłuższych fal światła, bardzo dobrze pochłaniają światło i ich wypalanie przebiega najbardziej skutecznie. Natomiast tatuaże zawierające jaśniejsze kolory, a szczególnie żółty, wymagają użycia wiązki światła o krótszych falach i dlatego ich usuwanie trwa dłużej oraz jest mniej efektywne.

W przypadkach, w których laser nie jest wystarczającym narzędziem, wykonuje się zabieg chirurgiczny polegający na wycięciu skóry pokrytej tatuażem, jednak prowadzi on do powstawania nieestetycznych blizn, które czasem mogą być nawet bardzo rozległe. Dlatego zaleca się jego stosowanie jedynie przy niewielkich tatuażach, co nie powoduje powstania dużych śladów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *