przebarwienia

Metody usuwania przebarwień

Ciemniejsze plamy, czyli przebarwienia, pojawiają się na naszej skórze wtedy, gdy nieprawidłowo działają komórki (melanocyty) odpowiedzialne za wytwarzanie barwnika skóry zwanego melaniną. Przyczyny tego mogą być rozmaite, ale najczęstsze to przede wszystkim:

– procesy starzenia skóry nasilające się wraz z wiekiem;

– choroby związane z niedoczynnością nadnerczy lub nadczynnością tarczycy;

– częste opalanie się bez używania kremów z filtrem oraz korzystanie z solarium;

– wahania poziomu hormonów pojawiające się np. w czasie ciąży lub podczas przyjmowania preparatów hormonalnych.

Jak zlikwidować przebarwienia?

Jeśli chcielibyśmy usunąć przebarwienia pojawiające się na naszej skórze, to pierwszym krokiem powinno być skonsultowanie się z dermatologiem. Ustali on, z jakim rodzajem przebarwienia mamy do czynienia i w związku z tym, jaka metoda jego likwidacji będzie najbardziej skuteczna. Czasem przebarwienie może być również objawem innego schorzenia i wtedy dermatolog doradzi nam, jakie leczenie dodatkowe powinniśmy rozpocząć, a także powie, jakie badania mogą okazać się konieczne.

W przypadku niezbyt intensywnych przebarwień zwykle najpierw stosuje się specjalistyczne kremy rozjaśniające, a jeśli to nie pomaga, przydatne mogą być zabiegi w gabinecie kosmetycznym, takie jak:

– peeling kawitacyjny pozwalający na rozbicie komórek warstwy rogowej skóry za pomocą ultradźwięków w połączeniu z wodą;

– mikrodermabrazja, za pomocą której następuje mechaniczne złuszczanie warstw naskórka;

– głęboko złuszczające peelingi chemiczne kwasem azelainowym, glikolowym lub trójchlorooctowym;

– działanie wiązką lasera albo światłem pulsującym.

Niektóre zabiegi można ze sobą łączyć albo wykonywać seriami co pewien czas, aby efekt był lepszy. Jednak wybór konkretnej metody lub kilku z nich zależy od indywidualnej decyzji dermatologa, który dobierze specjalnie dla nas taką kurację, która pozwoli przynieść jak najlepsze efekty w przypadku przebarwień, jakie pojawiły się na naszej skórze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *