laser

Rodzaje laserów wykorzystywane w kosmetologii

Lasery to swoisty fenomen w dziedzinie kosmetologii – z ich pomocą można usunąć nadmierne owłosienie, przebarwienia i zmiany na skórze, a nawet blizny i tatuaże. Jakie rodzaje laserów wykorzystuje się do zabiegów estetycznych i od czego to zależy?

Zastosowanie lasera w medycynie estetycznej

Laser to urządzenie służące do wytwarzania światła poprzez tzw. emisję wymuszoną – zjawisko produkujące spolaryzowane światło o pojedynczej długości fali i małej rozbieżności wiązki. W ten sposób możliwe staje się wyemitowanie światła o bardzo skupionej wiązce, pozwalającej na przeprowadzanie niezwykle precyzyjnych zabiegów.

Lasery wykorzystywane w medycynie estetycznej różnią się między sobą pod względem rodzaju źródła światła oraz interakcji, jaka zachodzi pomiędzy nim a tkanką. Do najczęstszych zabiegów laserowych w gabinetach medycyny estetycznej zaliczamy:

  • laser diodowy – wykorzystujący diodę jako źródło światła. Używa się go m.in. do trwałego usuwania owłosienia, leczenia zmian trądzikowych czy naczynek krwionośnych, a także do usuwania znamion skórnych czy nowotworowych,
  • laser frakcyjny – używa się go w terapii efektów fotostarzenia takich jak zmarszczki czy odbarwienia skóry. Stosowany również do redukcji blizn trądzikowych i pooperacyjnych, a także do odmładzania skóry poprzez stymulację produkcji kolagenu w organizmie. Szczególnie skuteczny w przypadku waporyzacji znamion skórnych i zmian śródnabłonkowych oraz wycinania polipów i brodawek.
  • laser ND:Yag – czyli laser neodymowo-yagowy. Służy do usuwania przebarwień oraz tatuaży – również tych kolorowych. Emitowane przez niego niewidzialne dla ludzkiego oka światło niszczy obecny w skórze barwnik, rozbijając go na drobne fragmenty, które następnie zostają pochłonięte przez komórki organizmu. Co więcej, zabieg ten nie uszkadza skóry, ponieważ dla tego rodzaju światła jest ona przezroczysta.
  • laser kosmetyczny E-LIGHT z technologią SHR – stanowiący połączenie technologii laserowej oraz technologii SHR wykorzystującej do pewnego stopnia ścieżkę melaniny. Używany do depilacji, usuwania trądziku, odmładzania skóry, a także terapii na przebarwienia oraz naczynka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *