Cykl życia rzęsy czyli kiedy i dlaczego rzęsy wypadają?
Długość życia i wygląd rzęs w dużej mierze zależą od naszej ogólnej kondycji – w tym odżywiania – a także od tego, co otrzymaliśmy w genach. Tak jak włosy na naszej głowie, również i rzęsy cechują się specyficznym cyklem wzrostu.
Fazy życia rzęsy
Podobnie jak w przypadku włosów, podstawowe fazy wzrostu rzęs to anagen, katagen oraz telogen, czyli fazy wzrostu, obumierania oraz spoczynku. Przyjrzyjmy się każdej z nich.
- Anagen – jest to faza aktywnego wzrostu rzęsy, podczas którego pozostaje ona połączona ze skórą, pobierając składniki odżywcze z organizmu za pośrednictwem brodawki mieszka włosowego. W fazie tej rzęsa wciąż rośnie, osiągając długość 8-12 mm dla powieki górnej i 6-8 mm w przypadku dolnej. Zdania specjalistów odnośnie czasu trwania anagenu są podzielone – niektórzy dają mu 30-45, inni zaś nawet 60 do 90 dni. Fazę tę można dodatkowo wydłużać, stosując specjalistyczne odżywki zawierające bimatoprost – dzięki nim rzęsa będzie dłużej czerpać z organizmu substancje odżywcze, tym samym zaś urośnie dłuższa i grubsza. Jeżeli jednak mimo naszych starań nie osiągamy zadowalających efektów, możemy zdecydować się na zabieg zagęszczania i przedłużania rzęs.
- Katagen – inaczej mówiąc, faza obumierania – to okres zaniknięcia brodawki mieszka włosowego, poprzez którą organizm żywił rzęsę w trakcie fazy anagenu. Faza katagenu trwa od dwóch do trzech tygodni, podczas których rzęsa jest wciąż przytwierdzona do skóry, lecz przestaje rosnąć. Również w tej fazie może ona wypaść – np. na skutek silnego pocierania powieki.
- Telogen – ostatnia część cyklu życia rzęsy, zwana również fazą spoczynku. W tym okresie brodawka w mieszku włosowym zanikła już całkowicie, a sam mieszek za chwilę zacznie wytwarzać nową rzęsę. Ta faza może przeciągnąć się nawet do 100 dni – oznacza to, że nowa rzęsa wyrośnie w miejscu tej utraconej dopiero po czasie przekraczającym trzy miesiące. Fazę tę można jednak skrócić, dbając o swój organizm i stosując zabiegi pielęgnacyjne na powiekach i rzęsach.
Wnioski – choć za długie i gęste rzęsy w znacznej mierze odpowiedzialne są tzw. „dobre geny”, możemy wspomóc proces ich wzrastania, dostarczając swojemu organizmowi odpowiednich wartości odżywczych oraz stosując odpowiednie odżywki. Jeśli zaś wciąż nie będziemy zadowolone z efektu, możemy nadać swoim rzęsom piękny i naturalny wygląd dzięki zabiegowi wydłużania i zagęszczania rzęs.