Usuwanie blizn

Usuwanie blizn

Blizny powstają na naszym ciele z różnych powodów, mogą być pozostałościami po operacjach, urazach, oparzeniach albo po przebytym trądziku czy innych chorobach. Wytwarzają się na skórze wtedy, gdy w gojącym się miejscu tworzy się zbita oraz słabo unaczyniona tkanka łączna. Skłonność do tworzenia się widocznych blizn jest związana z indywidualnymi właściwościami skóry, dlatego u niektórych osób mogą częściej powstawać przerosłe i nieestetyczne zbliznowacenia po urazach skóry. Jeśli blizna nie powoduje objawów w postaci przykurczów ani nie znajduje się w widocznym miejscu ciała i nam nie przeszkadza, to można jej nie usuwać. Jednak jeśli ta zmiana skórna bardzo nas szpeci i chcielibyśmy się jej pozbyć, to istnieje kilka dostępnych metod.

Dostępne metody

Aby zmniejszyć wielkość blizny, rozjaśnić ją albo całkowicie zlikwidować, dostępnych jest kilka różnych metod leczenia. Wybór konkretnej zależny jest m.in. od rodzaju blizny, jej rozległości i umiejscowienia:

– Farmakoterapia, czyli stosowanie preparatów działających miejscowo i ograniczających rozrastanie się tkanki bliznowatej, a także poprawiających nawilżenie i zmniejszających swędzenie zrastającej się skóry.

– Krioterapia miejscowa, czyli zamrażanie blizny, dzięki czemu jej komórki pękają i następuje destrukcja tkanki bliznowatej.

Zabiegi laseroterapii polegające na wykorzystaniu wiązki światła lasera powodującej mikrouszkodzenia w głębokich warstwach skóry blizny, które następnie pobudzają ją do szybszych procesów regeneracyjnych oraz tworzenia się zdrowych komórek.

– Zabiegi chirurgiczne stosowane najczęściej wtedy, gdy inne metody leczenia nie przyniosły zadowalającego efektu. Polegają na wycięciu fragmentu tkanki z blizną i zastąpieniu jej zdrową skórą pobraną z mało widocznego miejsca na ciele pacjenta. Nie spowoduje to całkowitego zniknięcia blizny, ale pozwoli na nadanie jej regularnego kształtu i gładkiej powierzchni, dzięki czemu stanie się prawie niewidoczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *